cinsel terapi nedir?

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi, sadece cinsel hayatlarında sorun yaşayan partnerlerin ihtiyacı vardır gibi yanlış bir algı vardır. Cinsel hayatında sorun yaşayan partnerler kesinlikle cinsel terapi almalıdır fakat cinsel hayatında hiçbir sorun yaşamayan çiftler de cinsel terapi alabilir. Bunun amacı zaten iyi giden cinsel yaşamı daha kaliteli ve doyumlu hale getirmektir.

Şehvet, insanoğlunun temel ihtiyaçlarından biri olan cinselliğin mihenk taşıdır. Ve hayatın her aşamasında değişkenlik gösterir. Bu değişkenliğe etken olan sebeplerden bazıları şunlardır: yaş, psikolojik durum, hormonal sebepler, ilaç kullanımı, travma, yaşam biçimi…

Fakat iyi bir cinsel hayat, iyi bir hayatın şartlarından biridir. Şartlar ne olursa olsun iyi bir cinsel hayat ve kaliteli bir yaşam herkesin hakkıdır.

Kaliteli bir yaşam ise cinsel hayatı ve şehveti iyileştirmekten geçer. Ve cinsel hayatı iyileştirmenin en profesyonel yolu, uzman bir cinsel terapistten, cinsel terapi almaktır. 

Birçok çiftin cinsel terapiye gitmekten çekindiği, cinsel terapiye gitmeyi ertelediği bilinen bir gerçek. Fakat bilinmeli ki cinsel terapi almak utanılacak ve ertelenecek bir mesele değildir, nitekim sağlık söz konusudur.

Cinsel Terapi

CİNSEL İLİŞKİNİN EVRELERİ

 1. Uyarılma Evresi: Cinsel uyarıcılar karşısında bireyin uyarılmasıdır. Fiziksel (masaj, dokunma, öpme vb) ve zihinsel ( cinsel içerikli videolar ve filmler) uyarıcılar kullanılabilir. Bu evre istenildiği kadar uzatılabilir. 
 2. Plato Evresi: Bu evrede cinsel gerilim giderek artar. Orgazm evresine gelene kadar bu evre hakimdir. Kadında vajinal ıslanma ve erkekte sertleşmenin pik düzeyde olduğu evredir.
 3. Orgazm Evresi: Platoda oluşan cinsel gerilim bu evrede yerini boşalma ve salınıma bırakır. Haz alımıyla birlikte kadında ritmik refleksif kasılmaların olduğu, erkekte ise ejakülasyonun yani boşalmanın gözlemlendiği evredir. 
 4. Çözülme Evresi: Cinsel ilişkide yaşanan fiziksel değişimlerin eski haline döndüğü evredir.

Cinselliğin bu evreleri, birbirine bağlı bir silsile şeklindedir. Hepsi birbirini etkiler. Örneğin yoğun bir plato yaşıyorsanız, yoğun bir orgazm evresi de sizi bekliyor demektir.

Bu evrelerin herhangi birinde sorun yaşıyorsanız, cinsel hayatınızda problem var demektir. Ama alacağınız cinsel terapiyle bu problemlerin üstesinden gelebilirsiniz.

CİNSEL TERAPİ NEDİR?

Cinsel terapi, bireylerin yaşamının, cinsel yönüne odaklanan ve cinsellikle ilgili olan kısmını iyileştirme ve daha iyiye ulaştırmaya yarayan bir tür terapidir. Ruh sağlığı uzmanları (psikiyatrist,psikolog ve psikolojik danışman) tarafından verilen profesyonel bir hizmettir. Cinsel terapinin, bireylere cinsellik hakkında doğru bilgileri sunma, bireylerin (genellikle) toplumdan öğrendiği yanlış bilgileri, cinsel mitleri düzeltme ve bireylerin cinsel hayatlarını daha işlevsel hale getirme gibi işlevleri vardır. Cinsel terapi almak isteyen danışanlar, alanın uzmanlarından yüz yüze veya online terapi aracılığıyla yardım alabilir ve partneriyle olan ilişkisini daha ileriye taşıyabilirler.

   Cinsel terapinin seyrine genel bir bakışla bakacak olursak, her terapide olduğu gibi cinsel terapide de öncelikle bir ön görüşme yapılır, daha sonra problemler konuşulur ve uzman tarafından anamnez (öykü alma) alınır. Daha sonra yine uzman tarafından danışanlara ve danışmaya getirdikleri konuya göre bir süreç çizilir ve bu süreç izlenir. Bu sürecin olmazsa olmazlarından biri cinsel terapide verilen ev ödevleridir. Bu ev ödevleri, hem bireyin tek başına hem de partneriyle birlikte uygulaması gereken uygulamalardır. Ev ödevleri, terapi sürecinde bireyin kendini ve partnerini keşfetmesini kolaylaştırır ve hızlandırır.

CİNSEL TERAPİYE NE ZAMAN GİTMELİYİM?

Cinsel hayatınız yolunda gitmiyorsa, bedeninizden ve cinsel yaşamınızdan memnun değilseniz, cinsel ilişkiniz doyumsuz bir hal almaya başladıysa ve cinsel işlev bozukluğu yaşıyorsanız cinsel terapiye başvurmanız, kendiniz ve partneriniz için çok büyük bir iyilik olacaktır.

Kadınlarda Sık Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları

 • Vajinismus ve Disparoni ( ilişkiye girememe ve ağrılı cinsel ilişki)
 • Cinsel ilgi ve istek bozukluğu
 • Orgazm bozukluğu (kadınların %75’inin orgazm taklidi yaptığı bilinmektedir) 
 • Cinsel isteksizlik

Erkeklerde Sık Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları

 • Erken/Geç boşalma (erkeklerin %70’inin erken boşalma sorunu yaşadığı bilinmekte)
 • Sertleşme Bozukluğu ( Erektil Disfonksiyon)
 • Travmatik Mastürbasyon Bozukluğu (TMS) 

Çiftler Tarafından Yaşanan Diğer Bozukluklar

 • İstekte tutarsızlık
 • Hipoaktif cinsel istek (cinsel isteksizlik)
 • Hiperseksüalite (fazla cinsel istek)
 • Uyarılma Bozukluğu

Bu sorunları yaşıyorsanız en kısa zamanda cinsel terapi almanızda fayda var. Çünkü cinsel terapistinizin size ve partnerinize kazandırdığı farkındalıkla yapacağınız doğru müdahaleler, cinsel yaşamınızın olumlu yönde akmasına yardımcı olacaktır. 

Ayrıca cinsel terapiye sadece sorunu yaşayan birey gitmemelidir çünkü bu problem bireyin değil, çiftin problemidir. Bu sebeple cinsel terapiye çift olarak gitmek çok daha doğru olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, sorun yaşayan partnerinize evde ya da terapide suçlayıcı bir kullanmak, ikiniz için de kırıcı olur. Nitekim yaşanan problem bireyin değil, çiftin problemidir. Ve unutulmamalıdır ki kadın da erkek de aynı amaç için terapi alır; birlikte daha iyi bir yaşam için…

Yazar: Ahsen Şeyda BULUT

Sonra ki yazımızı inceleyin Yas Nedir?

5 6 oy
YAZI PUANI
Abone
Bildir
guest
3 Yorum
En Çok Oylanan
En yeni En eski
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle