TERAPİ NETTE

Online terapi, Terapist ile danışanın belli nedenlerden dolayı yüz yüze gelmemesi durumunda elektronik ortamda terapi yapılmasıdır. İlk dönemlerde yazışma(forum) aracıyla yapılan online terapi, sonrasında sesli konuşma ve görüntülü konuşma olarak zaman süzgecinden geçmiştir. Bu yüzden online terapi siteleri yoğun şekilde artmıştır.

Faydaları Nelerdir ?

Online terapi için ofise gitmenize gerek yoktur. Bulunduğunuz mekanda terapiye katılabilirsiniz. Daha yetkin psikoterapistlere ulaşabilirsiniz. İstediğiniz zaman diliminde 7/24 online terapi için randevu alabilirsiniz. Online terapinin ücreti yüz yüze olan terapilere göre daha düşük maliyetlidir.

Dezavantajları nelerdir ?

Terapötik ilişki, terapist ile danışan arasında güven ve saygının kurulmasıdır. Online terapide terapötik ilişki kurmak zaman alabilir. Yüz yüze olmadığı için beden dili, jest ve mimikleri okumada terapist zorluk yaşayabilir. Her danışan için online terapi uygun olmayabilir. O yüzden ilk seanstan sonra terapiye online olarak devam edilip edilemeyeceğine karar verilir.

Hangisi tercih edilmelidir ?

Online terapinin avantajları ve dezavantajlarını baz alırsak yerine göre kullanıldığında her iki terapi yönteminde etkili olduğu görülür. Nitekim Yapılan Araştırmalarda depresyon ve kaygı tedavisinde online terapinin yüz yüze olan terapi kadar etkili olduğu bulunmuştur. Terapinette.com online terapide tercih edebileceğiniz güvenilir bir platformdur.

0 0 oy
YAZI PUANI
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle