depresyon nedir

DEPRESYON NEDİR?

Depresyon nedir sorusunu cevaplamak için öncelikle kelime anlamına bakmamız gerekir. Latince depressio sözcüğünden gelir depresyon. Bu kelime Latincede çukur anlamında kullanılmaktadır. Anlayacağınız üzere bu çukur, kişinin düşmüş olduğu ve içinden çıkmak için enerjisinin olmadığı bir çukurdur.

Depresyon nedir

DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Depresyon belirtilerinin en belirgin olanları umutsuzluk ve çökkün duygu-durumdur. Bu süreçte enerjinin azalması kişiyi çökkün, bitkin ve umutsuz bir evreye taşır. Bu belirtileri uyku sorunları, iştah eksikliği, eskiden hoşlanılan aktivitelerden kopuş(arkadaşlarla buluşma, temizlik, spor), karamsarlık, intihar düşünceleri takip eder. Önceleri kadar dışarı çıkma isteğimiz kalmamıştır, sürekli evde oturup dizi izleriz, çoğunlukla yataktan çıkmak istemeyiz. Bu durum ilk başlarda bizi kısa sürelerde rahatlatabilir ama geçici kurtuluştur ve günün birinde artık evden dışarıya çıkmayan, kimseyle iletişim kurmayan, mutsuz, huzursuz birine dönüşürüz. Yani bizi yavaş yavaş yiyip bitirir.

DEPRESYON NASIL BAŞLAR?

Hemen hemen herkesin depresif yani çökkün hissettiği zamanlar olur. Bizi etkileyen bazı yaşam olayları(işten ayrılma, yalnızlık, boşanma, aile içi sorunlar vb.) depresif hissetmemizi sağlar. Bu dönem bir haftadan uzun sürer ve bizi esir almaya başlarsa depresyon belirtileri peşimize takılmıştır. Eskisi gibi kahvaltı yapma isteğimiz, sabah dışarıya çıkarken bakım yapma isteğimiz, arkadaşlarımızla buluşma arzumuz gün geçtikçe azalır ve depresyon bizi yalnız ve hareketsiz birine dönüştürür.

DEPRESYON NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Öncelikle bu tarz belirtileriniz varsa veya son zamanlarda kendinizi karamsar, umutsuz hissediyorsanız bir ruh sağlığı uzmanına(psikiyatrist, psikolog, psikolojik danışman) başvurmanızı öneririm. Depresyon tedavisinde psikiyatrist tarafından gerekli görülmesi durumunda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin yanında bir ruh sağlığı uzmanından terapi hizmeti almak gereklidir. Bu terapi hizmeti online terapi veya yüz yüze olarak sağlanmaktadır. Online terapi seansları günümüzde çok fazla başvurulan bir alan oldu ve olumlu etkilerini gözler önüne seriyor. Depresyonla çalışan terapistler genelde Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımını kullanmaktadır. Yapılan araştırmalar Bilişsel Davranışçı Terapinin depresyon üzerinde en etkili yaklaşım olduğunu göstermektedir.

DEPRESYONA NE İYİ GELİR?

Bu dönemde enerji düzeyimiz düşer, eskisi kadar aktivitelere ilgi duymayız ve sosyalliğimiz neredeyse sıfıra iner. Bu durumu önleyebilmek adına boş vakitlerimizde egzersiz yapmak vücudumuzda bulunan endorfin adı verilen hormonun salınımını artırarak mutlu ve rahat hissetmemizi sağlar. Bunun yanında isteğimiz olmasa bile kendimizi dışarı atmak, arkadaşlarımızla buluşmak ve yeni hobiler edinmek gerekiyor. Yeniden aktif olmak tedavinin en iyi ilacı olacaktır. Olumsuz düşüncelere odaklanmak ve sürekli negatifi çağırmakta sizi depresif bir duruma itebilir. Bu yüzden daha gerçekçi düşünme biçimleri kazanmak sizi pozitif kılacaktır.

Önünüze çıkabilecek çukurlara dikkat etmelisiniz. Eğer çukuru göremediyseniz ve içine düştüyseniz, sakince alacağınız kararlar ile çukurdan çıkmak mümkün.

Yazar : Muhammed Şen

Sonra ki yazımızı inceleyin Narsist Kişilik Bozukluğu

0 0 oy
YAZI PUANI
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle